Опасен астероид гравитира около Земята. Астрономи съобщиха, че са открили голям

...
Опасен астероид гравитира около Земята. Астрономи съобщиха, че са открили голям
Коментари Харесай

Откриха опасен за Земята астероид, бил е скрит в слънчевите отблясъци

Опасен метеорит гравитира към Земята. 

Астрономи оповестиха, че са разкрили огромен метеорит с размери към 1,5 километра наоколо до Земята, който при малшанс може да се сблъска с нея в далечното бъдеще и да аргументи опустошаване на планетата, съобщи Франс прес, представена от

Повечето метеорити с подобен размер към този момент са открити, означават учените. Този обаче до момента се е спотайвал в слънчевите отражения, заради което е бил изключително сложен за разкриване.

„ Новооткритият метеорит, наименуван 2022 AP7, пресича пътя на Земята. Това го прави евентуално рисков “, изяснява Скот Шепърд, астроном от научния институт „ Карнеги “. Въпреки това сега метеоритът не съставлява опасност за нашата планета, защото остава „ доста надалеч “ от нея, до момента в който пресича орбитата й, бърза да увери ученият.

Заплахата произтича от обстоятелството, че сходно на всеки метеорит траекторията му постепенно ще се трансформира заради гравитационните сили, упражнявани върху него, по-специално от планетите. Поради тази причина прогнозите са сложни в дълготраен проект.

„ Това е най-големият евентуално рисков за Земята обект, открит през последните осем години„, се показва в в изказване на американската лаборатория NOIRLab, която ръководи няколко обсерватории.

Този близкоземен обект обикаля към Слънцето за пет години. Понастоящем метеоритът се намира на няколко милиона километра от Земята в най-близката си точка.

Рискът затова остава прекомерно предполагаем. Случай на конфликт с метеорит с подобен размер обаче би имал „ опустошително влияние върху живота, подобен, какъвто го познаваме “, изяснява Шепърд. Изхвърленият в атмосферата прахуляк ще блокира слънчевата светлина, охлаждайки планетата и причинявайки всеобщо измиране.

Откритието е направено с помощта на телескопа „ Виктор М. Бланко “ в Чили и неговия инструмент DECam, в началото създаден за проучване на тъмната материя.

Резултатите са оповестени в научното списание „ Астрофизикъл джърнъл “. Астрономите оповестяват, че са открити още два метеорита в тази сложна за наблюдаване област, в това число най-близкия прочут метеорит до Слънцето. Те не съставляват риск за Земята.

В непосредственост до Земята са каталогизирани към 30 000 метеорита с разнообразни размери. Те се назовават близкоземни обекти, чиято орбита пресича тази на нашата планета. Всяка година се откриват към 3000 нови.

Повечето еднокилометрови метеорити към този момент са открити. Според учените обаче са известни единствено 40 % от 140-метровите и по-големи метеорити, способни да опустошат цялостен район.

Много малко от известните метеорити се смятат за евентуално рискови и нито един не съставлява опасност през идващите 100 години.

Според Скот Шепърд остават да бъдат открити сред 20 и 50 близкоземни обекта. Повече от тях са в орбити, които ги вършат сложни за разкриване.

За да се приготви за възможен неприятен сюжет, в края на септември НАСА реализира сполучливо тестовата задача ДАРТ за отклонение на метеорит от траекторията му.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР